Duch Święty jest źródłem, które nieprzerwanie wylewa swoje wody, by było w nas życie Boże…

Wieczorem w dniu Zmartwychwstania, tam gdzie przebywali uczniowie, gdy drzwi były zamknięte z obawy przed Żydami, przyszedł Jezus, stanął pośrodku i rzekł do nich: Pokój wam! A to powiedziawszy, pokazał im ręce i bok. Uradowali się zatem uczniowie ujrzawszy Pana. A Jezus znowu rzekł do nich: Pokój wam! Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam. Po tych słowach tchnął na nich i powiedział im: Weźmijcie Ducha Świętego!
J 20,19-23

Wieczór, drzwi zaryglowane, obawa, pamięć całego dnia i kilku wcześniejszych, poprzednich nocy, pogłoski o pustym grobie, niewiara, powątpiewanie niektórych nawet w to, co ich oczy widziały… Osobiście moglibyśmy wyliczać inne podobne sytuacje, które więzią nas za zamkniętymi drzwiami naszych bezradności, stawiają barykady niemożności przejrzeniu – tak wysokie mury, że ciała drżą z zimna strachu i nie pozwalają ogarnąć się urokom wiosny; nie czują łagodnego powiewu nowego życia; oczy nie widzą kolorów… jedynie szarość. Bóg jednak jest zawsze dalej… przed nami. On jest Zmartwychwstaniem i Życiem. On jest Pokojem.

Co to znaczy, że Bóg jest dalej? To nic innego, jak Jego obecność POŚRODKU: zawsze otacza nas zewsząd. Napełnia okrąg ziemi. Wszędy JEST: nasz niewidzialny Bóg! Przenika, zna nas, widzi nasz spoczynek i działanie. Wszystkie myśli są Mu znane. Dziś przychodzi z darem nowego Pocieszyciela, a ten – Święty Duch przypomina nam dzieła i słowa Jezusa. Różne są drogi Pana, by zwieść nas na miejsce, gdzie będzie nam przypominał z taką mocą, że otworzymy oczy i zobaczymy Jego: Zmartwychwstałego Pana mówiącego: „Weźmijcie Ducha Świętego”, bo przypominanie przez nowego Pocieszyciela jest ożywianiem, stawaniem się dla naszych czasów, dla nas, dla mnie. Za sprawą przypominania Parakleta, Jezus mówi do naszych serc, do głębi, gdzie wraz z łaską chrztu świętego, On – Duch Ojca i Syna wyścielił nasze wnętrza sobą. Tam, Duch Święty, jest źródłem, które nieprzerwanie wylewa swoje wody, by było w nas życie Boże.

Dziś ten Duch ożywia w nas Jezusowe: „Weźmijcie”. To znaczy, że wiele zależy od nas. On daje, ale czy my weźmiemy? Jezu, Ty potrafisz zabierać nas w różne miejsca: na górę, na miejsce pustynne, nad brzeg morza, na trawę. Zabierz nas w to miejsce, które jest niby naszym, a jednak nie zawsze tam jesteśmy – jakbyśmy nie zawsze byli w swoim domu. Zabierz nas tam, gdzie w chrzcie świętym Bóg zamieszkał w nas, gdzie działa na sposób Ducha, gdzie kształtuje nasze człowieczeństwo i nas przebóstwia. Jezu, mocą Twoich zbawczych dzieł, potęgą wieczoru Zmartwychwstania, w którym przyszedłeś do uczniów z darem Ducha Świętego, zabierz nas do Źródła wody życia. Pootwieraj nas na wszystko ogarniającą obecność Ducha Świętego i uczyń nasze życie wielbieniem, szanowaniem obecności, która – ponieważ jest duchowa i niewidzialna – często jest przeoczona.

Zaraz po podarowaniu Daru Największego: Ducha Świętego, Jezus mówi: „którym grzechy odpuścicie, są odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane”. Niekoniecznie dotyczy to tylko spowiedzi. Słucham przypominającego mi Pocieszyciela, a On ożywia te słowa dla mnie: nie zatrzymuj pamięci na zło, na grzech… odpuszczaj. I czuję brzmienie poprzednich słów: „Pokój wam”.

Niech pokój panuje w każdym sercu, w każdej rodzinie, w Ojczyźnie, w świecie… Nie zatrzymuj, odpuszczaj, zapomnij mocą Tego, który przypomina Słowa Życia. Weź Ducha Świętego.

Maryjo, Matko, Oblubienico Ducha Świętego, Kobieto, Piękna Niewiasto, Ty zawsze byłaś tam, gdzie sprawiały się dzieła Boga. Tą obecnością przekonujesz nas, że i my, kobiety, żony, matki, siostry mamy czuwać przy przypominaniu, które Duch Święty spełnia codziennie pośrodku uczniów zamkniętych z obawy przed… własnym cieniem.

s. Bernarda Pogoda SSpS

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s